Anasayfa >> Sosyal Medya >> İnstagramda 6 adımda ürün satışı yapmak

İnstagramda 6 adımda ürün satışı yapmak

Son zamanlarda instagramda çokça açılan mağaza ve butiklere denk gelmişsinizdir. Belki bu size de yeni iş fikirleri vermiş olabilir ve bu yazıyı okuyorsanız zaten buna karar verme aşamasındasınız. Ama nereden başlamalı, ne ürün satmalı? İşte bu soruların cevaplarını ve atılacak adımları sizin için derledik.

İnstagramda 6 adımda ürün satışı yapmak

1) Ne satacağınıza karar verin. Tabiki buna karar vermeden önce ürünleri kendiniz mi üreteceksiniz yoksa bir adresten temin edip müşteriyle mi buluşturacaksınız? Eger herhangi bir beceriniz hobiniz varsa bunu ticarete dökmek çok akıllıca olur. Burada tek dikkat edilecek husus ürünün ilgi çekici ve müşteriye fayda sağlayacak cinsten olmasıdır. Örneğin ev yapımı yemeklerden pastalara çeşitli gıda ürünlerin pazarlamasını yapabilirsiniz. Yada takı ve hediyelik alanında ürünler satabilirsiniz. Bunların yanında moda ve kozmetik ürünleri de çok satılan ve rağbet gören başka ürün grupları. Bunları başka adreslerden üzerine kâr payı koyarak temin edebilirsiniz. Unutmayin ki bu adımda başarılı olmak için en geçerli şart kendi tarzınızı ortaya koyup rakiplerinizden sıyrılabilmektir. Ne satacağınıza karar verdikten sonra sıradaki adıma geçebilirsiniz.

2) Size ait satış stratejileri geliştirin. Her yiğidin farklı yoğurt yiyişi olduğu gibi her tüccarında farklı satış stratejisi olmalıdır. En popüler ve başarılı mağazaları inceleyin. Bunlar özellikle rakip mağazalar olsun. Hepsinin one çıkan özelliklerini inceleyin ama kesinlikle taklit değil, kendi tarzınızı oluşturmalısınız. Siz kendinizi müşteri gözüyle analiz edip eksiklerinizi ve yapmanız gerekenleri görmelisiniz. Unutmayın doğru stratejiniz sayesinde rakiplerinize fark atabilirsiniz.

3) Doğru isim seçimi yapın. Ürünlerinizi satmak için akıllıca bir kullanıcı ismi bulmalısınız. Kullanıcı adınız müşteriler tarafından kolayca bulunabilmesi için rakam içermeyen ve akılda kalıcı bir isim olmalı.

4) Logonuz profil fotoğrafınız olsun. Müşterilerinize daha profesyonel görünebilmek için kendinize ait bir logo oluşturmalı ve bunu profil fotoğrafı olarak kullanmalısınız. Bu logoyu en kolay şekilde internette bu iş için geliştirilmiş programlarda elde edebilirsiniz.

5) Profilinizde mağazanızı açıklayın. Profilinizin açıklama bölümünde mağazanızı tanıtacak ve sattınız ürünle ilgili bilgi verici kısa bir yazı yazmalısınız. Ayrıca müşterilerinizin size ulaşabilmesi için iletişim adreslerinizi vermelisiniz.

6) Paylaşımlarınızı doğru şekilde yapın. Sattığınız ürünlerin kalitesi kadar onları müşteriye nasıl pazarladığınız da önemlidir. Günde bir yada iki paylaşımdan fazla paylaşım yapmaktan kaçının. Bu şekilde hem müşterilerinizi sıkmamış olur hemde paylaşımlarınızın beğenilerini artırmış olursunuz. Ürünlerinizi yüksek kalitede çekilmiş fotoğraflarla takipçilerinize sunmalısınız. Bu şekilde daha çok dikkat çekmiş olacaksınız. Tüm bu adımlar sonunda artık sizde instagramda ürün satmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medyanın Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Mehmet Kolbudak

Uzun yıllardır bir çok kurumsal firmada içerik yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı ve SEO danışmanı olarak görev aldım ve halen bir ajans'ta görevime devam etmekteyim. Bilgi ve tecrübelerimi Webmaster Hocam üzerinden sizlerle paylaşmaktayım.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp Büyük Tehlike!Bilgilerinizi İfşa Ediyorlar

Whatsapp kullanıyorsanız şayet büyük bir tehlike altındasınız! Bütün bilgileriniz ifşa ediliyor. Whatsapp eklentisi olarak geliştirilmiş olan detaycı kimliği ile bilinen Whats Stats, tüm aktivitelerinizi açığa çıkartıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.