Anasayfa >> Gündem >> Facebook ‘un Belalı Virüsü GRAPH API EXPLORER Nedir? Nasıl Kurtulursunuz?

Facebook ‘un Belalı Virüsü GRAPH API EXPLORER Nedir? Nasıl Kurtulursunuz?

Facebook üzerinden gelen bu tarayıcı virüsü genelde herhangi bir arkadaşınızın sizi etiketleyip ”yorumda sizden bahsetti” şeklinde bir uyarı almanız ile başlar. Etiketlendiğiniz bildiriye baktığınızda ise dikkat çeken bir başlık ile gündem olayının video görselidir. Fakat bir video değildir. Videoyu paylaşan Graph apı explorer isminde gözükür. Tıkladığınızda ise bu can sıkıcı virüs karşınıza çıkar.

GRAPH API EXPLORER NE YAPAR
Bu virüs facebook ile size ulaşır ve tıkladığınız andan itibaren can sıkmaya başlar. Arkadaş listenize doğrudan ulaştığından kayıtlı olduğunuz birçok grupta ve zaman tünelinizde sizin adınıza bu görseli yayınlar ve listenizi etiketlemeye başlar. Onlardan da bu paylaşımı tıklayanlar olursa virüs onlara da bulaşır.

GRAPH API EXPLORER VİRÜSÜ NASIL ANLAŞILIR?
İçeriği paylaşan kişi GRAPH API EXPLORER olarak gözükür. Bu bir örnektir başka isimlerde yazabilir.
Videoların otomatik oynatma özelliği ile zaten videonun üzerine fare imlecini getirdiğinizde veya videoyu tarayıcıya ortaladığınız zaman otomatik oynatır. Eğer bu paylaşım içerisinde ilk yorum içerisinde onlarca etiketleme tek yorum halindeyse bu bir GRAPH API EXPLORER virüsüdür.

12800409_949663941789500_3201133860523953344_n

GRAPH API EXPLORER VİRÜSÜ BULAŞIRSA NE OLUR?
Bilgisayarınıza zarar vermez. Tarayıcılarınızı yavaşlatır. Rastgele sitelere girer. Bu siteler kumar, pornografik sitelerde olabilir. Bu tür virüsleri kötücül yazılımlarla entegre edilirse çok tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Fakat bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için zaman kaybetmeyin.

GRAPH API VİRÜSÜNDEN NASIL KURTULURUM?
Görseli paylaşan GRAPH API EXPLORER ‘ı tıklayın yada https://developers.facebook.com/tools/explorer/ sayfasına gidin

Seçeneklerden ”DEBUG ENABLED” yazacaktır. Orayı tıklayıp DEBUG DİSABLED seçeneğini seçin ”SUBMİT” tıklayın. Bu virüsten kurtulun.

Facebook

NOT: Teknik olarak GRAPH API EXPLORER bir virüs değildir fakat bir virüs algısı oluştuğundan konuya virüs diye başlandı.

 

Bir önceki yazımız olan Kablosuz Fare ve Klavye Kullananlara Hack Şoku başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Toplu Mail ile Tanıtım ve Pazarlama Yapmak

Firmalar Tanıtım ve Pazarlama için Neden Toplu Mail Gönderimini Tercih Ediyorlar?

Son yıllarda firmaların reklam ve pazarlama çalışmalarını incelediğimizde, toplu mail gönderimi ile tanıtım ve pazarlama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.