Anasayfa >> Webmaster >> Site Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

Site Açıklaması Nasıl Olmalıdır?

Site açıklaması arama sonuçları içerisinde başlığımızın hemen altında görünmekte olan bilgilerdir. Yani bizler arama motorlarına ve dolayısı ile de ziyaretçilerimize sitemiz ile alakalı ipuçlarını sunmak amacı ile site açıklamasını kullanmaktayız. Bu yüzden ise bu bilgilerin çok özenle seçilmesi gerekmektedir. Başlık içerisinde, var ise markamızı yazmamız çok önemliyken, açıklama bölümünde markamızı yazmanın çok bir avantajı ve gereği bulunmuyor. O sebeple açıklama bölümünde, mümkün olabildiği kadar, faaliyet alanlarımız ile birlikte hedef lokasyonlarımız, hizmetler ya da ürünlerimiz hakkında ipuçlarını belirtebilmemiz gerekmektedir.

Site Açıklaması Nasıl Düzenlenebilir?

Site düzenleme paneli içerisinde, veritabanında ya da “header” dosyamızda yer alan metatags ayarlarının içinde;

<meta name=”description” content=”özellikler,  özellikler 2 …, işlemlerin çeşitleri 1, işlemlerin çeşitleri 2 …, ürünler 1, ürünler 2 …”  />

Bu biçimde bir site açıklaması kolayca oluşturulur.

Site açıklamasını oluşturur iken dikkat edilmesi gereken unsurlar ise:

1- Açıklama içerisinde toplam karakter sayısı 160 taneyi geçmemeli. Çünkü arama motorları yalnızca 160 karaktere kadar okumaktadır. Bu limiti zorlayarak aşanı, tekrar sabıka kaydı tutup, kara kaplı defteri içine depolar.
2- Site açıklaması içerisinde de kelime yinelemeye düşülmemelidir. Çünkü; burda da kullanmakta olduğumuz bütün kelimelerin arasında kombinasyonları kurabilecek şekilde programlanmıştır arama motoru botları. Her kelimeleri birbiri ile ilişkilendirir ve de arama sonuçlarında yer alan kelimeleri bularak dikkate alır. Bu konu içerisindeki zorlamaları da spam amaçlı kurulmuş bir site damgası ile sabıkamızı tutmaktadır.
3- Sitemizin lokasyonu ile birlikte, hizmet alanlarını ve ürünlerimizi en iyi bir şekilde anlatan, arama motorları içerisinde (özellikle de Google) çok sık bir şekilde aranan ifadeleri kullanmamız gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Google Analytics Filtre Oluşturma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

php dersleri

PHP Dersleri Eğitimleri

Php; günümüzde en çok kullanılan web programlama dillerinin başında geliyor. Açık kaynak kodlu olan php, ...

Bir Yorum

  1. bunca yıldır her seferinde kafama taklan bir soru vardı ona açıklık getirmişsiniz site açıklaması. Yaa arkadas ben site acıklamasında bunca yıl resmen hata yapmışm şuan şok oldum cidden. Bu konuda birçok şey öğrendim bakalım o sekilde güncelleyeceğim artık siteleri . Site acıklamasında hata yapmışım vay bee

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.