Anasayfa >> Webmaster >> Siteniz Ne Kadar Hızlı?

Siteniz Ne Kadar Hızlı?

Site hızı SEO çalışmaları için önemlidir. Botlar tarafından site üzerinde yapılan analizlerde sitenin açılış süreleri de dikkate alındığı için sitenin hızının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar uzun süre açılmayan siteleri beklemek yerine kapatır. Bu da kişilerin hit kaybı yaşamasını sağlayacağı gibi anlık çıkış oranı da kısa süre içerisinde yükselecektir. Bu tip detaylar, sitenin aramalarda giderek aşağılara düşmesine neden olacaktır. Bu bakımdan site yöneticilerinin site hızına gerekli önemi vermesi ve gerekli düzenlemeleri yapması gerekir.

Google Hızlı Siteleri Sever 

Google tarafından bugüne kadar yapılan tüm resmi açıklamalarda hızlı sitelerin daha iyi bir sonuç elde edeceği üzerinde durulmuştur. Bu nedenle de aslında site sahiplerinin siteleri için yapması gereken ilk işlemlerden birisinin de site hızının optimize edilmesi gerektiği Google tarafından belirtilir.   Günümüzde mobil kullanımın artması, optimizasyon işlemlerinin iki farklı şekilde yapılmasını gerekli hale getirmiştir. Site hızı için yapılacak işlemler bu bakımdan hem mobil hem de masaüstü versiyonları için farklı detaylara önem verilmesi gerekir.

Hızı Önemsiz Görmeyin!

Site hızı için yapılan pek çok araştırmada, kullanıcıların yüzde 51 oranında siteden çıkış yaptığı görülmüştür. Bu nedenle de kişilerin daha iyi bir sonuç elde etmek ve kullanıcıların sitede kalmasını sağlamak adına iyi bir hızı sunması gerekir.  Bu durum özelikle ticari olarak işlemlerin yapıldığı siteler adına çok daha önemlidir.

Siteler Neden Geç Açılır?

Kötü yazılımlar, gereksiz eklentiler ve kötü kodlanmış temalar sitelerin geç açılmasındaki etkenler arasında yer alır. Tüm bunlar başarılı olsa da kötü bir hosting seçimi de yine sitelerin geç açılmasında etkili olacaktır.  Bu bakımdan site hızlandırma çalışmalarına başlanmadan önce sitenin mevcut durumu analiz edilmelidir. Analiz sonrasında ise hangi yönlere gecikme varsa bu yönde iyileştirme yaparak hız konusunda gerekli işlemler yapılmalıdır.

Site hız testi konusunda kişilerin yararlanabileceği en önemli kaynak Google PageSpeed Insights’tır. Sistem Google tarafından kullanıma sunulduğu için Google’ın gözünde nasıl göründüğünüzü inceleyerek bu yönde geliştirme yapabilirsiniz. Hem mobil hem de masaüstü için yapılan testlerde sitenizde nelerin hatalı olduğunu kolayca görebilirsiniz. Sonuçların yeşil renkli olması yeterli olacaktır. Yüzde 100’lük bir bölüme ulaşmanız değil, yeterli hızda olmanız yeterlidir. Ayrıca piyasada bulunan pek çok hız testi uygulamasını kullanarak da siteniz için önemli ipuçları alabilirsiniz.

Sitenin hızı için yapılan testlerde en çok kullanılan diğer sistem ise GTmetrix olmaktadır. Bu sistemi de kullanarak sitenizi kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adana Reklam Ajansları Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

php dersleri

PHP Dersleri Eğitimleri

Php; günümüzde en çok kullanılan web programlama dillerinin başında geliyor. Açık kaynak kodlu olan php, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.