Anasayfa >> Gündem >> Cryptolocker Virüsü TTnet Kullanıcılarını Tehdit Ediyor!

Cryptolocker Virüsü TTnet Kullanıcılarını Tehdit Ediyor!

Cryptolocker tehlikesi! İnternet ortamını kabusa döndüren virüslere bir yenisi daha eklendi. TTnet fatura bilgilendirme veya Turkcell fatura ödeme diye karşımıza çıkan bu sahte mail yada mesajlar hayatımızı şu şekilde olumsuz etkiliyor.

TTnet fatura bilgilendirme olarak karşımıza çıkan mail içeriğini biraz incelemek gerekirse, bu mail özellikle TTnet kullanıcılarına geliyor. Mail ile gelen bu içerik  tıklandığında bilgisayarda bulunan bütün dosyalar şifreleniyor. Cryptolocker virüsü eğer bulaşırsa an itibariyle bilgisayarınızda ve o an bağlı bulunan ne kadar taşınabilir cihaz varsa, tablet, ipod, telefon, harici hardisk, flash disk vb. hepsinin içerisindeki dosyalar şifreleniyor ve oluşturulan güçlü şifre ile kırılması imkansız bir hal alıyor. Bu dosyalar artık kullanılmaz duruma geliyor. Fakat kurtarmak istediğinizde ise kilit açma ücreti talep ediliyor.

Cryptolocker Virüsü

Yukarıda görmüş olduğunuz virüslü bir mailin ekran görüntüsü. Kullanıcılara TTnet göndermiş gibi uydurma bir fatura gönderiliyor.  Fatura tutarına baktığınız zaman dikkatleri üzerine çekiyor ve detayları görmek için linki tıklıyorsunuz. Bu anda siz dosyanın açılmasını bekliyorsunuz. Geçen açılma süresi esnasında Cryptolocker virüsünün bilgisayarınıza inmesi ve dosyaları şifrelemesini sağlamasıyla geçiyor. Bilgisayara ve bağlantılı ne kadar taşınabilir cihaz varsa artık hepsi şifrelendi bile. Dosyalarınızı açmak istediğinizde ise size aşağıda görmüş olduğunuz uyarı ekranı geliyor.

cryptolocker

Bu mesajı aldıysanız şayet geçmiş olsun. Artık yapabileceğiniz pek bir şey yok. İyi bir bilgisayar ve internet kullanıcısıysanız birazda araştırma huyunuz varsa bu virüsün şifrelediği bütün dosyaları açabilirsiniz. Bilgisayar virüsleri çoğu insan tarafından tehlikeli olarak görülse de temizlendikten sonra her şey normale dönüyor. Önemli olan bu virüsün yayılmasına müsaade etmemek. Bir hastalık gibi düşünebilirsiniz. Önlem alınmazsa hızla yayılır ve hasta hayatını kaybeder. Virüslerde böyledir. Ufacık bir alandan etki göstererek başlar ve hızla yayılırlar.

TTnet adını kullanarak virüslü mailler gönderen hackerlara karşı TTnet bir bilgi maili ile uyardı. Bu virüsten bireyseller harici kamu, kurum sektörleri ve özel sektörlerde etkilendi. Cryptolocker virüsünden korunmanın en etkili yöntemi ise antivirüs programları kullanmaktır. Cryptolocker virüsü bulaşmış bir bilgisayarı nasıl temizleyebilir, her şeyi normale döndürebilirsiniz. Bir sonraki makalemizde sizlerle bunları paylaşacağız.

Bir önceki yazımız olan Twitter'dan DM Video Ve Gif Güncellemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Android 7.0 Nougat İle Gelen Özellikler Neler

Android 7.0 Nougat İle Gelen Özellikler Neler?

Android 7.0 Nougat ile birlikte yeni bir versiyon daha Android işletim sistemini kullanan cihazlar için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.