Anasayfa >> Teknoloji >> Kurumsal IT’ de Satışı Yapılan Sunucu Modelleri

Kurumsal IT’ de Satışı Yapılan Sunucu Modelleri

Sunucu çeşitleri; herhangi bir ağ üzerinde bir program ya da bilgileri farklı kullanıcılara ulaştıran yazılımların genel ismidir. Veri aktarımını sağlıklı, hızlı ve yüksek performansı şekilde yapmak için en önemli donanımlardan biri olan bu server çeşitleri, farklı alanlarda, farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bunun için farklı tasarımlarla üretilmektedir. Rack sunucu modelleri günümüzde en fazla tercih edilen sunucular arasında yer almaktadır. Hem az yer kaplaması, hem de bilgisayar raflarına kolay bir şekilde yerleşebilmeleri sayesinde kurumsal anlamda tercih edilmektedir. Veritabanı sunucuları ya da dosya sunucuları da bu sistemden kolayca yapılabilmektedir. Rack sunucu sistemlerinin en büyük avantajları ise; bol genişlemenin yanı sıra disk yuvasına sahip olmalarıdır. Rack serverların avantajları ise diğer sunucu tiplerine göre daha az yer kaplaması olmaktadır. Fiyat açısından da tower sunucu modellerine göre daha uygun olmaktadır. Kurulum ve yerleştirme açısından da kolaylık sağlamaktadır. Kablolama daha basit ve düzenli olmaktadır.

Rack sunucu

Tower Sunucu

Tower sunucu modelleri ise, kasa sunucuları oluşturmaktadır. Masaüstü bilgisayar yapısına oldukça benzer bir yapıya sahip olan bu sunucu modelleri, herhangi bir kabin montajı gerektirmemektedir. Bu sayede de kutu içeriğinden kabin montaj kitlerinin çıkması söz konusu değildir. Ancak dilerseniz, kabin içerisinde kullanmak üzere, sabit raf üzerine de konumlandırma yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer işletmeniz küçük ise ve kullanıcı sayınız az ise Kurumsal IT olarak sitemiz üzerinden giriş seviyesinde tower sunucular bulabilirsiniz. Bu tip sunucular özellikler üzerinde yapılacak olan işlemlere bağlı olarak genel olarak daha ufak potansiyelde üretilmektedir. Yükseklikleri 4U’dan başlar, fiyat olarak diğer modellerden de daha uygundur. Tower sunucularının en büyük avantajı ise ölçeklendirilebilir olmasıdır. Özellikle oldukça düşük bir konfigürasyon ile satın aldıktan sonra ihtiyaçlara göre parça eklenebilir ya da sökülebilir özellikte olmasıdır. Bunun yanı sıra tower sunucu modelleri, geniş bir alana yayılmaktadır. Bu sayede de parçaların arasında mesafe bulunmaktadır. Bu özelliği ile sunucuyu daha başarılı şekilde soğutmaktadır. Dezavantajları ise rack sunuculara göre daha fazla yer kaplaması ve daha ağır olmasıdır. Kablo bakımından daha kalabalık olduğu için düzen sağlamak adına daha çok özen gerektirmektedir.

Sunucu Kurulum Fiyatları

Sunucu kurulum fiyatları tercih edeceğini sunucu modeline göre değişmektedir. Farklı sunucu modellerinin kurulumu, markalarına göre belirlenmektedir. Fiyatları belirleyen bir diğer unsur ise, kurulumun içeriğidir. Donanım montajı, sistem kurulumu, elektrik bağlantıları, test ve marka kurulumu da bu noktada fiyatları belirler. Sitemiz üzerinden bize ulaşarak, her konuyla ilgili bizlere danışabilir ve en güvenilir şekilde alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kurumsal IT güvencesi ile işletme ve kurumunuz için tüm server çeşitlerini edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android 7.0 Nougat İle Gelen Özellikler Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Android mi

Android mi? İOS mu? Büyük Rekabeti Açıklıyoruz

Android mi? İOS mu? Grafiklere bakıldığında ise hangisinin daha fazla kullanıldığı gayet net bir şekilde ortada. İşte bu sorunun cevabını ise grafiklerle açıklayacağız. Akıllı cihazların hayatımıza girip onları tercih etmemize sebep olan etkenlerden biriside işletim sistemleridir. Seçtiğimiz cihazları almadan önce işletim sistemine de dikkat ediyoruz. Sık kullanılan birkaç işletim sistemi başında Android, İOS, Windows geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.