Anasayfa >> Gündem >> Android mi? İOS mu? Büyük Rekabeti Açıklıyoruz

Android mi? İOS mu? Büyük Rekabeti Açıklıyoruz

Android mi? İOS mu? Grafiklere bakıldığında ise hangisinin daha fazla kullanıldığı gayet net bir şekilde ortada.  İşte bu sorunun cevabını ise grafiklerle açıklayacağız.  Akıllı cihazların hayatımıza girip onları tercih etmemize sebep olan etkenlerden biriside işletim sistemleridir. Seçtiğimiz cihazları almadan önce işletim sistemine de dikkat ediyoruz. Sık kullanılan birkaç işletim sistemi başında Android, İOS, Windows geliyor.

Android işletim sistemi ilk olarak 2008 yılında büyük bir patlama yaratarak hayatımıza girmişti. Adeta cihazlarımızı bambaşka bir boyuta taşımıştı. En yakın rakibi olarak bildiğimiz İOS ile bu büyük rekabet grafiklere yansıdığında İOS kullanıcıları büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak! En fazla tercih edilen işletim sistemi  Android’dir! İOS her ne kadar rekabet içerisinde en yakın takipçisi olsa da, grafiklerde Android’in çok ciddi fark attığı ortadadır. Bunun birkaç sebebi var.

İOS ve BlackBerry grafiklerde android işletim sisteminin çok gerisinden gelmektedir. En büyük nedeni ise Android’in cihaz tercihleridir. Android’li cihazların daha estetik olduğu gerçektir. Ve tercih seçeneği çoktur. Anroid 2008 yılının ilk çeyreği sonunda telefon piyasasının %80’ini hakimiyeti altına almış olup, o yıllardan itibaren listedeki yerini hep birinci olarak devam ettirmiştir. Bu şekilde yerini korumasının en büyük nedenlerinden biriside arkasında Google gibi bir dünya markası vardır! Android işletim sistemini bünyesinde barındıran Google, açık kaynak kodlu işletim sistemi ile sadece kullanıcılarını değil geliştirici çevresini de bünyesine katmıştır. Geliştiriciler bu yüzden İOS ve diğer platformları tercih etmemektedir. Önemli olan bir diğer etkende, Android özgürlüğü kısıtlamaz. İOS ve BlackBerry işletim sistemlerinde koymuş oldukları katı kurallar sayesinde kullanıcı kitlesini arttıramadığı gibi kaybetmektedir. Android ise katı kurallardan uzak durarak kitlesini ciddi oranda büyütmeye devam etmiştir. İOS mu Android mi? Bu sorunun cevabı ise sunulan hizmetlerin grafiklere yansımasıyla açıklamakta bu kadar kolay olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Android N 'nin Görüntüleri Sızdı. Android N İle İlk Göze Çarpan Yenilikler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

4.5 G İçin Şarjınız Da Yeterli Mi?

4.5 G ile daha kaliteli ses ve daha hızlı internete kavuştuk. Ancak unutmayın ki, bu ...

2 Yorumlar

  1. Teknoloji meraklıları için yol gösterici bir yazı olmuş elinize sağlık. Teşekkürler

  2. Hangisinin Büyük oldugunu bilemiyorum fakat tek bildiğim Hayatı Giderek kolaylaştırdıkları Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.