Anasayfa >> Mobil >> Sahte Hafıza Kartlarını Anlamanın Yolu

Sahte Hafıza Kartlarını Anlamanın Yolu

Teknoloji ilerledikçe sahtekar üreticilerde çoğalmakta. Merdiven altı imalatları, imitasyon üreticiler fiyatlarıyla bizlere her ne kadar cazip gelse de aslında bir o kadar pahalı! Ucuz diye aldığımız hafıza kartları kısa bir süre sonra elimizde kalmaktadır. Cihazlar tanımamaktadır. Öte yandan bu sahte hafıza kartları telefonlarınıza ciddi ve kalıcı hasarlarda verebilmektedir. Hafıza kartı yuvası bozulabilir. Birbirlerine tıpatıp benzeyen bu kartları ayırt etmek ise elbette mümkün.

Hafıza kartları en fazla kullanılan depolama birimlerinin başlarında yer almaktadır. Akıllı telefonlar, Fotoğraf makineleri, video kayıt cihazları gibi günlük hayatımızda kullandığımız her yerde varlar. Özellikle Micro SD Kart olarak çoğunlukta kullanılan kartlar var. En ufak boyutta olanları. Ve artık bu kartların sahteleri can sıkar hale geldi.

ORİJİNAL VE SAHTE ARASINDAKİ TEKNİK FARKLAR
Samsung, Kingston, SanDisk gibi büyük üreticilerin üretim bandından çıkan orijinal kartlar ile bunların kopyaları arasında teknik farklar vardır. Bu teknik özelliklerden birisi kapasitesi yüksek gösterilen fakat alanı düşük olmaları belirgin bir farktır. Sahte olan hafıza kartları bazı yazılımsal işlemler sonrası gerçek değerinden yüksek gösterilebiliyor. Örneğin 4 GB kart 32 GB hafızaya sahipmiş gibi gösterilebilir. Fakat 4 GB veriden fazlasını yükleyemezsiniz. Bu hafızada ki verileri kaybetmeye sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda kartınızın bozuk zannedip çöpe atmak zorunda kalırsınız.
2Bu resimdeki kartlardan solda ki imitasyon, sağda ki orijinaldir. Sahtesinde hiçbir bilgi yokken, orijinal olanında tüm bilgiler mevcuttur.

microsdhilraBir diğer fark ise karta yazma hızıdır. Class adı verilen sınıflandırma yöntemi sayesinde kartı satın almadan önce okuma ve yazma değerlerini bilmek mümkün.Karttaki okuma ve yazma hızlarının düşük olması ise burada depolanan verilerin daha yavaş kullanılmasına yol açacaktır. Örneğin sahte MicroSD karta yüklü bir oyun, gerçeğe göre daha geç açılabilir, imitasyon kartta saklanan fotoğraflar galerinizin daha geç açılmasına sebep olabilir, sahte karta kayıt edilecek bir fotoğraf çektikten sonra normalden daha uzun süre beklemeniz gerekebilir. Örneğin sahte MicroSD karta yüklü bir oyun, gerçeğe göre daha geç açılabilir, sahte kartta saklanan fotoğraflar galerinizin daha geç açılmasına sebep olabilir, imitasyon karta kayıt edilecek bir fotoğraf çektikten sonra normalden daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Standart okuma ve yazma hızlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Bilgisayarda ve akıllı telefonlarda kartınızın yazma hızını test edebileceğiniz uygulamalar mevcut, kendi değerlerinizi kartınızın üzerinde yazan Class’ınıza göre kıyaslayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Dronelerle İnterneti Getiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Android N

Android N ‘nin Görüntüleri Sızdı. Android N İle İlk Göze Çarpan Yenilikler

Mobil işletim sistemlerinden en popüleri olan android'in ayarlar menüsünün yenilikleri ile sızdırılan görüntüler ortaya çıktı. Android N ile yapılan incelemede bazı özelliklerinin çok beğenileceği ortada. Android N Görüntüleri, Android N ile göze ilk çarpan yenilikler şunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.