Anasayfa >> Seo >> Makalelerde Doğru Etiket Kullanımı ve SEO’ya Etkisi

Makalelerde Doğru Etiket Kullanımı ve SEO’ya Etkisi

Makalelerde etiket kullanımı özellikle doğal seo çalışmaları açısından son derece önemli bir konudur. Yazacağınız makale için tespit edeceğiniz etiketler kesinlikle yazmış olduğunuz içerikle alakalı etiketler olmalıdır. Bu konuda yapılan en sık hataların başında çok fazla sayıda yazı etiketi kullanmak ve sırf seo kriterlerine uyabilmek için konu ile ilgisiz makale etiketleri kullanmak olmaktadır.

Makale etiketleri kullanırken en fazla dikkat edeceğimiz hususları sıralayacak olursak;

  • Yazmış olduğunuz makale en çok hangi kelimeleri kullanıyor iseniz seçeceğiniz etiketler de o kelimelerden oluşmalıdır.
  • Kullanılan etiket sayılarının yazıdaki karakter uzunluğu ile doğru orantılı olması önemlidir.
  • Yazı ile ilgili meta bilgileri ile kullanılacak etiketler birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Makalelerde Doğru Etiket Kullanımı ve SEO’ya Etkisi

Genel olarak makalelerde etiket belirlemenin mantığı yazıda ön plana çıkartılmak istenen anahtar kelimelerden geçmektedir. Makale içerisinde hiç geçmeyen veya sayıca çok az geçen anahtar kelimeleri kullanarak etiketler oluşturmak makale ile etiket arasında uyumsuzluğa neden olacak ve bu uyumsuzluk da seo açısından makalenizi doğrudan olumsuz olarak etkileyecektir.

Makalelerinizde en fazla kullanılan kelimelerden yola çıkarak bir etiket kullanımına gitmek için size yardımcı olacak çok başarılı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar içinde işinize en çok yarayacak tag density aracıdır. Tag density aracı sayesinde yazmış olduğunuz makaleyi baştan sona taratarak her bir makale için en uygun etiketleri belirleyebilirsiniz.

Makalelerde etiket belirlerken yazıdaki karakter sayısına göre bir orantı yapmanın önemli olduğunu daha önce belirtmiştik. Aşırıya kaçmadan kullanacağınız etiketler sizin spam olarak algılanmanızın önüne geçer. Etiket sayısı ile ilgili genel olarak kullanılan oran % 3-4 arası olmaktadır. Yani her 100 kelime için kullanacağınız etiket sayısının 3 veya dört adet olması yeterlidir.  Konu ile ilgili şu önemli hususu belirtmekte fayda görüyoruz. Her 100 kelime 3 ya da 4 tane etiket kullanımı demek örneğin 300 kelimelik bir makalede 9 ve 12 arası etiket kullanılacağı anlamına gelmemektedir. 300 kelimelik bir makale için ideal etiket kullanımı 7 veya 8 olmalıdır. Yani kelime arttıkça etiket kullanımı sayısı azalmalıdır.

Bir önceki yazımız olan SEO Teknik Uygulamalarında Nelerden Yararlanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere ...

Bir Yorum

  1. Bu siteyi arkadaşım önermişti gerçekten güzel ve yararlı bilgiler varmış burada ben makalelerimde genelde hep uzun ve ve birssürü etiket koyuyordum fakat sizin sayenizde işin rengini öğrendim ve bundan sonra bu kriterlere göre etiket koycam çok teşekkir ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.