Anasayfa >> Seo >> Google Hummingbird Algoritması Nedir?

Google Hummingbird Algoritması Nedir?

Bu algoritma Türkçede “sinekkuşu” anlamına gelmektedir. Google bu adı neden bu adı kullanıyor diyecek olursanız eğer Google bu algoritmanın hızlı ve hassas olduğunu söylemektedir. Google bu algoritmayı da 15. yılında açıklanmış gibi gözükse de aslında bir yandan da emretmiştir. Bu uygulamayı mecbur kılmıştır. Google hummingbird algoritması nedir? sorusu en çok sorulan sorulardan birisidir. Bu algoritma Google’ın yeni yeni kullanmaya başlamış olduğu bir sistemdir. Google bu algoritma sayesinde organik aramalarda daha iyi sonuçları elde edeceğini düşünmektedir. Akıllarda en önemli sorulardan birisi ise bu algoritmanın gelişi ile sayfa sıralama algoritması bitti mi? hayır bitmedi tabi ki de fakat hummingbird sayfa sıralamasıyla birlikte arama arama terimlerinin de getireceği sonuçların kalitesine, içeriklerine ve başka önemli sayfalardan almış olduğu bağlantılara da bakmaktadır. Google arama motoru sayfalardan özellikle şu konularda dikkatli davranmasını istiyor;

1) Sosyal medyayı önemseyin ve buradan yapılan paylaşımlar ile doğrudan organik hit sağlayın

2) Anahtar kelimeleri içekleriniz ile uyumlu şekilde düzenleyin

3) Sayfalarınızda bulunan resimler, yazılar ve renkli cümleleriniz spam yapmayacak bir şekilde misafir kullanıcıların ilgisini çeken eğlenceli içerikler kullanılmalıdır.

4) Web sayfalarınız kullanıcı odaklı olmalıdır. Web sayfalarınızdaki içerikler kullanıcının ilgisini çekmelidir.

Hummingbird algoritması ile birlikte de bunun gibi birçok konuda uyarılarda bulunmaktadır.

Neden Google Hummingbird Algoritması? Bu algoritma ile Google her zaman son kullanıcıyı hedef almıştır. Yani her seferinde arama kalitesini artırarak sağlam hamlelerde bulunmaktadır. Google en son güncellemesini de 2010 yıllında “Caffein” güncellemesiyle yapmıştır. Bu uygulama ile sıralamanın belirlenmesi daha kolay bir hale gelmişti. Uygulanan yeni algoritma sistemi ile Google aramaları da yapısal olarak artık daha anlamlı bir hale geliyor. Mesela artık anahtar kelimelerden ziyade bir cümle kurarak daha kaliteli bir arama yapabiliyoruz. Artık kullanıcıların %50sinin de aramalarını telefonlar üzerinden yapmasından dolayı Google bu konuda da bir mobil kullanıcılara ilişkin bu algoritma çerçevesinde birçok hizmet sunmaktadır. Peki, neden google hummingbird algoritması? Bu algoritmadan önce insanlar aramak istediklerini en iyi anahtar kelimeler şeklinde aratarak bulabiliyorlardı. Fakat bu algoritma sayesinde artık bir cümle kurup arama yaptığımızda da aynı kaliteli arama hizmetinden faydalanmış olacağız. Aslında bu değişikliğe gidilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de insan etkileşimini artırmak. Burada sizlere anlatmış olduğum bilgilerde yine sizlere google hummingbird algoritması nedir? Sorusunun da cevabını sunmaktadır. Google bu algoritma ile aynı zamanda sesli arama ile de en doğru sonuca ulaşmayı hedeflemiştir. Google’ın bu yeni algoritması birçok kişinin aklında ne kadar iyi? sorusunu oluşturmuş olsa da ilerleyen zamanlarda kendini daha çok benimseteceğine de eminim.

 Hummingbird Yeni Aramalarda Ne Gibi Faydalar Sağlıyor? Google diyalog ile arama türünde de çıkan sonuçları normal el ile yapılan aramalar kadar kaliteli bir hale getirerek daha kullanışlı hale gelebilir. Herhangi bir arama esnasında klasik arama motoru hemen anahtar kelimeleri arayacaktır. Fakat bu yeni algoritma cümle altında yatan kelimelere odaklanarak arama yapacaktır. Bu da aramanın kalitesini ve bulunan sonucu önemini artıracaktır. Bu yeni algoritma ile SEO’nun sonu mu geldi? gibi bir çok soru da sorulmakta fakat bu algoritma ile de SEO’nun sonu gelmedi. Google SEO ile ilgili farklı bir durum olmadığı ve kullanıcıların da bu durum için kaygılanmaması gerektiğini söylüyor. Bu yeni algoritmadan şikayetçi olan bir çok kişi olsa da bunun esas nedenlerinden birisi de insanların Google hummingbird algoritması nedir? Sorusunun cevabını tam olarak anlamadığını düşünmekteyim. Çünkü bu algoritma ile birçok değerli özellik de geldi fakat getirisi götürüsünden daha fazla olduğunu düşünmekteyim. Aslında bu algoritmanın bir yandan da karmaşık arama sorunlarını da çözmek için geliştirip uyguladığını da söylemek mümkün olacaktır. Bilgisayar ve internet alanında her geçen gün teknoloji bir tık daha ileriye gitmektedir. Aslında çoğumuzun bilmediği değişiklikler ve yenilemeler de bu gelişmelere de dâhil diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Aşırı SEO Ne Anlama Gelmektedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.