Anasayfa >> Seo >> SEO Açısından Resim ve Video Optimizasyonunun Önemi

SEO Açısından Resim ve Video Optimizasyonunun Önemi

Web sitesi içerisinde kullanılan resimlerin önemini ne yazık ki birçok insan göz ardı etmektedir. Resimlerin siteniz veya açtığınız konu ile alakalı kullanımları sonucunda sitenizin ziyaretçi sayısı ve site içinde insanların daha çok vakit geçirme olasılığı artmaktadır. Ayrıca Google üzerinde bulunan resim arama özelliği sayesinde sitenizin ziyaret edilme olasılığı en az yüzde 10 artmaktadır. Ülkemizde bu olaya çok fazla önem verilmemektedir. Aslında bu durumu bir fırsata çevirmeniz mümkündür çünkü sitenizde doğru bir şekilde resim optimizasyonu yaparsanız rakiplerinize göre birkaç adım önde olursunuz. Bu olayı birkaç başlık olarak sizlere açıklamak işinizi çok daha kolay hale getirecektir.

  1. Resimde Anahtar Kelime Kullanımı: Sitenize ekleyeceğiniz resimler mutlaka bir ada sahip olacaktır. Bu resimlerin isimleri ‘image1.jpg’ gibi basit bir ada sahip olmamalıdır. Onun yerine hangi amaçla kullanıyorsanız o amaca uygun anahtar kelime kullanımı ile sitenize aramalarda daha çok insan çekebilirsiniz. Diyelim ki yeni nesil bir bilgisayar tanıtımı yapacaksınız o bilgisayara ait kullanacağınız isim yeni-nesil-bilgisayar.jpg olursa sizler için çok daha iyi olacaktır.
  2. Alt Etiket Kullanımı: Web sitenize yerleştireceğiniz resimlerde mutlaka alt tag kullanmanız gerekmektedir ve kullanacağınız bu tag resimle alakalı olmalıdır yoksa arama sonuçlarında spam olarak görülme olasılığı vardır. Böyle bir durumda da yaptığınız bütün iş boşa gitmiş olur. Diyelim ki ‘oyun-resmi.jpg’ adında bir resim kullandınız alt tag ‘oyun resimler’ olabilir.
  3. Resimlere Açıklama Ekleme: esimlerinizi hangi konu ile ilgili kullandıysanız 100 kelimeyi geçmeyecek şekilde bir açıklama mutlaka eklemelisiniz. Kısa, yerinde ve sade bir anlatımla amacınıza çok daha kolay ulaşabilirsiniz.
  4. Resim Boyutları: Site içerisine ekleyeceğiniz resimlerin boyutlarını mümkün olduğu kadar küçük tutmalısınız. Boyutu küçük. Çözünürlüğü iyi resimler hem çok daha çabuk açılır hemde göze daha çok hitap eder. Google içerisinde arama yaptığınızda çok büyük boyutlu resimlere sahipseniz açılması daha geç olacaktır. Bu yüzden insanlar başka resimlere yönelebilecektir. Ayrıca büyük boyutlu resimler sitenizin açılma hızını da büyük ölçüde etkilemektedir.

Bu kısa adımları izlediğiniz zaman sitenizin ziyaretçi sayısının artacağı kesindir. Bu sayede rakiplerinize göre bir adım önde olarak sitenizin çalışmalarına devam edebilirsiniz.

Video Optimizasyonu

Sitenizin genel kuruluş amacına göre çalışmalarını yaptıktan sonra daha fazla ziyaretçi ve çok daha iyi bir görsel sunum istiyorsanız konularınızla ya da sitenizle alakalı video ekleme vaktiniz gelmiş demektir. Video optimizasyonu için atmanız gereken birkaç adım daha var çünkü alakasız, sıkıcı ve rastgele olan videolar hiçbir işinize yaramaz. Doğal olarak da bütün emeğiniz boşa gitmiş olur. Video için gerekli olan adımlara gelirsek;

  1. Anahtar Kelime Kullanımı: En mantıklı ve iyi sonuçlar getiren bir video ekleme yoludur. Konunuzla alaka bir video buldunuz veya siz çektiniz asla video adı ‘kayıt1’ ‘benimvideom’ gibi isimler olmasın onun yerine konunuzla alakalı olmalıdır. Mesela online bir oyun yazısı yazdınız ekleyeceğiniz video ismi ‘online-oyun-videosu.waw’ gibi bir isim olmalıdır. Bu sayede arama motorları optimizasyonu içinde sizleri çok daha ilerilere taşıyarak arama yapanlar tarafından çok daha kolay bulunmanızı sağlayabilir.
  2. Metin Tanımı Yapmak: Resimler için geçerli olan alt tag kullanımı ne yazık ki videolar için geçerli değildir. Bu yüzden videolarınız için kısa ve öz tanımlamalar yapabilirsiniz. Bu tanımlamalarda mümkün olduğu kadar çok fazla anahtar kelime kullanmalısınız. Bu sayede aramalarda çok daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.
  3. Sosyal Medyanın Önemi: Herkesin bir sosyal medya hesabı vardır ve bu hesaplarda insanlar video paylaşmayı çok seviyorlar. Bu durumundan yararlanıp siteniz için bir fırsata çevirebilirsiniz. Sitenize eklediğiniz her video için sosyal medya hesapları için bir paylaşım düğmesi ekleyebilirsiniz. Bu sayede videonuzu beğenen her insan kendi profilinde bu videoyu kolay bir şekilde paylaşabilecektir. Bu sayede sitenizin trafiği olumlu yönde bir artışa geçecektir.
  4. İnteraktif Özellikler Ekleme: Videonuzu izleyen herkesin bu videoya yorum yapmasına yada puanlama yapmasına olanak sağlayacak bir özellik ekleyebilirsiniz.

Doğru Zamanda Doğru Adım

Bu seo teknikleri sayesinde sitenizin başarılı, tercih edilen ve trafiği yüksek hale gelmesi sağlanabilir. Yapmanız gereken doğru adımları doğru yerde atmak ve ona hareket etmektir.

Bir önceki yazımız olan Link İnşaası Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere ...

3 Yorumlar

  1. Özellikle başıma geldiği için vurgulamak istedim; resimlerin boyutlarını olabildiğince küçültün. Yardım aldığım bir seo danışmanının tavsiyesi sayesinde artık sitem çok daha hızlı açılıyor. Ve bu sayede sıralama atlamışlığım bile var.

  2. Seo konusunu ilk seo hocasından öğrenmiştim kaan abi sağolsun kitaplarıyla bana bu işi öğretmişti tüm kitaplarını okumuştum ve siizn bu paylaşımınızı facebookta gördüm ve gerçekten resim ve video optimizasyonu cidden çok önemli insana basitte görünsede o resmin boyutları meta etikeri ve genişlikyükseklik gibi bilgileri bile insanın başına o kadar dert açabiliyorki bunlara dikkat edince dünyalar bizim oluyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.