Anasayfa >> Oyun >> Macera Tutkunları için Aksiyon Oyunları

Macera Tutkunları için Aksiyon Oyunları

İnternetin hayatımıza girmesiyle beraber her işimizi sanal ortamda halleder olduk. Alışverişten arkadaş bulmaya, emlak alım satımından borsa takibine kadar, gündelik hayatımızda yer alan işlerimizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. İnternetin bir yansıması da oyun sektörüne oldu. Artık kimse körebe ya da saklambaç oynamıyor; uzay çağının insanları aksiyon oyunları oynuyor, birbirleriyle sohbetlerinde konuşulan konu hep oyunlar üzerine oluyor. Oyun firmalarının kaliteli yapıtlar meydana getirmesi, var olan oyun oynama isteğini de adeta kamçılıyor diyebiliriz. Çocukça görülen oyunlar, bugün yetmiş yaşını aşmış kişiler tarafından da oynanabiliyor. Oyunların görselliği, mücadele ruhu isteyen zorluğu ve insanların boş vakitleri birleşince oyun oynamak içten bile değil. 7’den 77’e herkesin favori bir oyunu var; zevkler ve renkler tartışılmaz sonuçta.

Aksiyon OyunlarıOyunların yaygın hale geldi ve insanlar sürekli yeniye rağbet ediyor; bu durumun altında yatan bir gerçek var: sanal dünyada özgür olmak hoşumuza gidiyor. Bilimkurgu filmlerini izlemeyi seviyoruz; o halde neden o filmin içinde yer almak istemeyelim ki? Uzay yolu adlı bir oyun tabi ki insanları kendine çeker. Yıllardır uzaya kendi uydumuzu fırlatmanın beklentisi içindeyken bir ‘tıklama’ uzağımızdaki oyunlara ilgi göstermemiz hiç de abes bir durum değil. Tüm bunlara bir de sanal dünyanın dudak uçuklatan gerçekçiliği eklenince, insanlar oyun oynamak için vakit ayırmaya başladı. Dikkat edin; boş vakitlerinde oynamıyorlar; oyun için vakit ayırıyorlar. Bu ince bir detay; yani insanlar sanal dünyada özgür olduklarını düşünüyorlar. Daha fazla heyecan, daha fazla tatmin duygusu oluşuyor. Herkes hayatında aksiyon olsun ister; ama çoğu insan gündelik hayatın sıkıcı duvarları arasında hapsolmuştur. Bir oyun stres atmak için ideal bir seçimdir; aksiyon oyunları gibi içinde kan, savaş gibi öğeleri bulunduran oyunlar bile bir dışavurumdur. Öfkenin yöneldiği bir oyun, öfkenin yöneldiği bir insandan daha iyidir.

Uzmanlar oyunlar yüzünden kişilerin ruhsal yapısının bozulduğunu söylüyorlar; haklılar ancak insanların bu yönelimi yapmalarının altında yatan nedeni de görmek gerekir. Evet, 24 saat bilgisayarın başından kalkmamak bir bağımlılıktır; ancak hayalindeki kurguyu sağlayan oyunu oynamak da açıkçası cazip bir fikir. Uzayın derinliklerinde uçmak, üstelik bunu dünyanın bir diğer ucunda yaşayan birisiyle beraber yapmak, insanlara hoş görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Fallout 4'ün Türkçe İle İlgili Seslendirmeleri 4 Sene Sürmüş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Fallout 4’ün Türkçe İle İlgili Seslendirmeleri 4 Sene Sürmüş

Bethesda oyun şirketi seslendirmeleri bu defa çok fazla ciddiye alıyor. Fallout 4 oyununun belki de ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.