Anasayfa >> Gündem >> Kablosuz Fare ve Klavye Kullananlara Hack Şoku

Kablosuz Fare ve Klavye Kullananlara Hack Şoku

Donanımların hızla geliştiği teknoloji dünyasında elbette beraberinde kötü durumları da getirebiliyor. Örneğin kablosuz fare ve kablosuz klavyeler ne kadar tehlikeli olabilir ki ? Ayaklarımızın altından kablolar kalksın diye özellikle tercih ettiğimiz bu donanımlar tehlikeli duruma geliyor. Yapılan son araştırmalara göre kablosuz fare ve kablosuz klavyeler aracılığıyla hacker saldırılarına maruz kalmak kaçınılmaz. Kablosuz bu donanımlar aracılığıyla bilgisayarlarınıza tam erişim sağlanması doğrultusunda bilgisayarlarınıza hacker tarafından komut gönderilebilir ve bilgisayarınızın sistemi ciddi derecede zarar görebilir.

Güvenlik firmalarından Bastille ‘de araştırmacı olarak görev yapan Mark Newlin bu soruna ”MouseJack’ diyor. Bu sorunun USB bağlantılı bu donanımlar aracılığıyla bağlanıldığını belirtiyor. Bu donanımlarda ve USB girişlerde bağlantıların şifresiz olmaları da işleri bir hayli kolaylaştırıyor. Böylelikle saldırgan bilgisayara kolaya erişebiliyor. Güvenlik şirketinin yapmış olduğu testler ve araştırmalar gösteriyor ki durum oldukça basit.

10d732396ab5da29ff53ac4558728f27_heekjpg_610x375

Testlerde ise alınan sonuçlar şöyle;
Kablosuz farelerin ve kablosu klavyelerin menzilleri 30 metre gibi bir uzaklıkla sınırlı olduğundan hackerın bu menzil içerisinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde bağlantı kurmaları olanaksız olarak belirtiliyor. Saldırgan size birkaç sokak öteden saldıramaz kısacası. Fakat birçoğumuzun komşuluk ilişkileri mazide kaldığından yanımızda, altımızda, üstümüzde kimler oturuyor bilemeyiz. Bu yüzden dikkatli olmakta her zaman fayda var.

Kablosuz bu donanımların 30 metrelik gibi bir menzili olduğundan hackerların bu engeli aşsa bile bir başka engel daha var. Saldırı yapıldığı zaman bilgisayara klavye ve fare üzerinden erişim sağlanacağından imleç harekete geçecektir. Ve komut verildiği an durum rahatça farkedilebilecektir. Bu yüzden saldırı anında bilgisayar başında herhangi bir kullanıcının olmaması gerekiyor. Eğer bilgisayarda alışık olmadık bir durum ile karşılaşırsanız biraz tereddüt edin.

Bu yazılımsal açıkla ilgili bilgiler paylaşıldığından Logitech isimli teknoloji devi güncelleme göndererek durumu toparladı. Henüz diğer firmalardan bir açıklamada yok güncellemede. Fakat bu durum olası bir riski getirebilir bu yüzden firmalar risk almayacak ve en kısa sürede bir güncelleme göndereceklerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Cryptolocker Virüsü Turkcell Adıyla Bulaşıyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

4.5 G İçin Şarjınız Da Yeterli Mi?

4.5 G ile daha kaliteli ses ve daha hızlı internete kavuştuk. Ancak unutmayın ki, bu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.