Anasayfa >> Seo >> Google ‘da Yükselmek için Neler Yapılmalı

Google ‘da Yükselmek için Neler Yapılmalı

Merhaba Arkadaşlar, bugün ki makalemiz de sizlere Google üzerinde nasıl yükselebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Google arama motorunu şüphesiz ki bilmeyenimiz yoktur. Her türlü aramak istediklerimizi bizlere kolaylık sağlayan Google, web siteleri için çok önemli bir yer işgal etmektedir. Pek çok site sahibi olan kişilerin Google üzerinde yükselmek sanıyorum ki en büyük hayalidir. Bu hayalinizi gerçekleştirmeye ne dersiniz?

Google ‘da Yükselmek için Neler Yapılmalı

Kısa bir süre içerisinde inanılmaz derece de sitenize gelecek olan bağlantılarla hem hızlı bir şekilde yükseliş sağlayıp hem de sitenize gelen ziyaretçi sayısının yükselmesini istemez misiniz? Şu anda hissediyorum ki gözlerinizi açmış pür dikkatle yazımızı okuyorsunuz. Sizleri daha fazla meraklandırmadan bazı ipuçlarını sizlerle paylaşalım.

Yapılacak İşlemler;

 • Açmayı düşündüğünüz platform için daha kullanılıp kullanılmadığını kontrol ediniz. Kontrolünü sağlamasını bilmeyen arkadaşlar Site geçmişi Sorgulama yazısına tıklayabilirler.
 • Unutmayın bir web site üzerinde yani projeniz üzerine başarılı olabilmeniz için bir takım unsurlar yer almaktadır. Bu unsurların başında kesinlikle özgünlük gelmektedir. Sitenin projelik alanından, ilerleyen dönemlerine kadar her unsur ve alanında kesinlikle özgün olmanız gerekmektedir. İsterseniz özgünlük nedir kısaca bunu sizlere aktaralım.

Sitelerde Özgünlük Nedir? 

Bir web sitesinde özgün olmak çok sık tabir edilen bir kelime türüdür. Sizler için detayına fazla inmeden bilinmesi gereken birkaç işlemi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sitelerinize gireceğiniz içeriklerin tamamen organik yani özgün olması gerekiyor. Farklı bir site üzerinden alınan içerikler sitelerinizi geriye düşmesine sebep olur. Bu yüzden sitelerinize gireceğiniz makaleleri, makale yazarlarından ya da kendiniz özgün bir dille yazabilirsiniz. Bir makaleyi yazarken imla kuralları oldukça önemlidir. Bu unsurları yerinde yapabilmek sitenize özgünlük ve kalite katacağından emin olabilirsiniz. Siteleriniz üzerinde kullanacağınız resimler. Bu alan pek çok kişi tarafından es geçilmiş olsa da aslında çok önemli bir konudur. Resim boyutunun photoshop gibi programlar üzerinden küçültmek sitenizin daha hızlı açılmasını ayrıca resimler üzerinde yapacağınız oynamalarla resminde organik olmasını sağlayacağınız gibi Google tarafından fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemler ilerleyen zamanlarda sizlere pozitif sonuçlar verecektir. Başarılı olmanın en önemli unsuru sabırlı olmaktır.

 • Yazılarınızı Sosyal medyalar aracılığı ile çok yönlü kullanıcılara duyurmak. Bu işlem sayesinde hem ekstra olarak kullanıcı kitlesine sahip olacak, hem de yazılarınızı sosyal medya üzerinden tartışmaya açarak hızlı bir şekilde büyümenize sebep olacaktır. Tabi bu işlemi başarabilmek için özgünlük, aynı zamanda günün popüler konularıyla ilgili makale yazmayı tercih etmelisiniz.
 • Sitenizin tasarım konusuna gelecek olursak, günümüzde pek çok yazılım sistemi vardır siteler üzerinde. Bu yazılımlardan en çok tercih edilen sistemler sırasıyla WordPress, Php Script ve Asp script olmak üzere 3 gruba ayrılır. Kullanacağınız bu yazılımlar içerisinde farklı sitelerde kullanılmayan bir tema kullanmanızı tavsiye ederiz. Nedeni şudur ki ayrı temayı kullanan binlerce kişinin kod yapısıyla eş değer çıkması halinde spam durumuna düşmeniz kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu sebeple projelerinizi uzun vadeli düşünüyorsanız, ücretli olarak tema satın almanızı veya yaptırmanızı tavsiye ederim.
 • Tüm bu işlemleri yaptık, ama hit almak için ne yapacağınızı veya yükselmek için neler yapabileceğiniz hakkında pek bir bilginiz yok. Sabırsızlanmamanız gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, zamana bırakmanızı tavsiye ediyorum. Ortalama 3 aylık bir periyot sonrasında siteniz kendi alanında belli bir kullanıcı kitlesine sahip olacaktır. Bu sizlerin girmiş olduğu makalelerin kalitesi, incelenme veya aranma sıklığı ile değişkenlikler gösterebilir. Bu sebeple kullanacağınız başlıklar, yazmış olduğunuz makaleler kadar önemlidir. Bir kullanıcı aramak istediğini google üzerinde ne şekilde arayabilir mantığı ile yaklaştığınızda bu sorunun %75 ‘ini aşmış olacaksınız.

Bu işlemler sonucunda siteniz belli bir seviyeye kadar ulaşacaktır. Artık daha yukarı çıkmanın vakti geldiğine inanıyorsanız, SEO kriterlerini yavaş yavaş uygulamanızın vakti gelmiştir. SEO ile ilgili çalışma yapan pek çok firma vardır. Bu firmalardan birisiyle anlaşarak uzun soluklu çalışmalar yaptırabilir ve projelerinizin kısa süreli yükselişine tanık olabilirsiniz.

SEO Firmasıyla anlaşma yapmak istemiyorum, buna bütçem yok, kendi başıma nasıl halledebilirim diyen kullanıcılarımız için bir takım paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Aşağıda sizler için yazacağım maddelere kesinlikle uyun ve sonuçlarınızı görün.

 1. Makalelerinizi 300 Kelimeden az yazmayın.
 2. Her makaleleriniz üzerinde en az konu başlığına 2 adet link çıkışı verin. 1 tanesini Google üzerinde aratma yaparak çıkan link’i vermeniz o bağlantılı arama kelimesine referans olmanız anlamı taşımaktadır. Sitenizi bir adım daha yukarı çekeceğinden emin olabilirsiniz.
 3. Sitelerinize özgün resimler girmeyi deneyin.
 4. Sık sık CSS kontrollerini yapınız ve sitenizi optimize ediniz.
 5. Girmiş olduğunuz her içeriği yaklaşık 10 veya 15 dakika içerisinde Sosyal Medya platformları üzerinde paylaşınız. Paylaşımlarda bulunma sırasında 100-150 kelimelik açıklayıcı metin giriniz.
 6. Sitelerinize kendi alanlarınız ile ilgili link değişimlerinde bulununuz. Sizlere daha hızlı yol almanızda büyük fayda sağlayacaktır.
 7. Tanıtım yazıları satan siteler üzerine uygun fiyatlarda tanıtım yazıları alınız. ( Tanıtım yazısı alırken sitenin link çıkışlarına ve sitenin güncel tutulma zamanını kontrol ederek tanıtım yazıları alınız. )

Bu işlemler kısaca temel bilgilerdir. Bu bilgileri tam anlamıyla yapmanız haline bile sizlere ekstra olarak kazanç sağlayacak ve hızlı bir şekilde yükselmenize sebep olacaktır. Konu ile ilgili anlamadığınız yönleri, merak ettiğiniz bölümleri yorum yazarak bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seo Kriter İle Kurumsal Seo Çalışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere ...

2 Yorumlar

 1. Güzel bilgiler genelde seo adına her yerde aynı şeyler yazıyor. Bu farklı olmuş teşekkürler

 2. Gerçekten diğer yazılardan farklı ve yaratıcı, rehber niteliğindeki yazınızdan çok faydalandım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.