Anasayfa >> Gündem >> Google 14 Şubat Sürprizi

Google 14 Şubat Sürprizi

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google dün özel bir doode ile ziyaretçilerinin özel olduğunu hissettirdi. 14 Şubat sevgililer gününü es geçmeyerek hazırladığı özel doodeler ile oldukça beğenildi.

Her sene olduğu gibi bu senede 14 Şubat Sevgililer gününü es geçmeyen ve ziyaretçelilerinin kendilerini özel hissedebileceği bir doodle ile karşımıza çıkan google, logosunu sevgililer gününe özel bir animasyon haline getirdi. Her sene 14 şubat sevgililer günü olarak kutlanan bu özel günde, eşler, sevgililer birbirlerine romantik sürprizler gerçekleştiriyor.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Antik çağdan bu zamana gelen bir kutlamadır. Antik Yunan’da ocak ve şubat aylarının ortasında kalan zaman Gamelyon olarak isimlendirilirdi ve bu dönem Zeus ile Hera’nın kutsal sayılan evliliğine adanmıştı. Antik Roma’da ise 15 şubata denk gelen günde bereket tanrısı Lupercus’un onuruna Lupercalia olarka kutlanırdı. Bu özel günde Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederler ve kestikleri keçinin derisini kafasının üzerine koyup Roma sokaklarında koşturarak kimi görürlerse dokunurlardı. Bu arada genç kızla gönüllü olarak ileri atılırlar ve bereket tanrısının dokunmasını beklerler. Bu dokunuşun doğurganlığı arttırdığına inanılmaktadır.

googledan-14-subat-icin-her-ulkeye-ozel-doodlelar-1

Bu bayramın arifesinde yani 14 şubat tarihinde ise genç kız ve erkeklerin isimleri kura çekilmek üzere not alınır ve bayram süresince çift olmaları sağlanırdı. 469 senesinde Papa Roma bu ritüeli yasakladı ve sadece kura çekimine müsaade etti.Bu çekilişte de kız isimleri yerine yalnızca aziz isimlerinin yazılmasına izin verdi. Bunun sebebi de uygulamanın Hristiyanlık inancıyla uyuşmamasıydı. Bazı ülkelerde St. Valentine Day (Aziz Valentine Günü) olarak anılanSevgililer Günü ile ilgili tarihsel süreçte kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Sevgililer Günü için bir efsane olabileceği düşünenler de bulunmaktadır. Katolik ansiklopedisinde 3 adet Valentine ismi geçsede gerçek kaynak hiçbir zaman bilinemedi. Ee rivayetlerde olsa bir açıklaması elbette var. Farklı tarih dökümanlarında ise bu özel günden bahsedilmemektedir bile. Ama 14 şubat günü, 496 senesinde Papa Gelasius tarafından Valentine onuruna kutlama günü olarak ilan edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Google Adwords Flash Reklamlar Kalkıyor! başlıklı makalemizde flash reklam, google ve google adwords hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Laptop Alacaklar Bu Özelliklere Dikkat Etmenizde Fayda Var

Teknoloji her geçen gün hızla değişen ve güncellenen özellikleriyle ilerlemektedir. Bu yüzden elektronik eşyalar alırken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Eğer teknolojinin gerisinden gelirsek yeni nesil üretimlerin faydasını göremeyiz. Bu yüzden yeni bir laptop alacaksanız dikkat etmeniz gereken ve olmazsa olmaz dediğimiz birkaç özelliği var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ankara escort