Anasayfa >> Seo >> Forumları kullanarak backlink alma

Forumları kullanarak backlink alma

Backlink Nedir?

Bir web sitesinin başka herhangi bir web sitesine vermiş olduğu, giriş sayfasında veya herhangi bir iç sayfasında banner veya text linkinin içinde yer vermiş olması durumunda Pr değerinin yükselebilmesi için var olan önemli bir link sistemine backlink denir. Bu durumda da arama motorları siteler arası verilen bu link paylaşımını olumlu bir puan olarak kabul etmektedirler. Eğer tek taraflı link vermeyi başarmış iseniz bu durum sizleri rakiplerinizin bir adım önüne geçirmektedir. Çünkü karşılıksız bir link demek arama motorları içinde üst sıralara çıkabilmeniz demektir. Tabii her site için Pr geçerli olmamaktadır. Mesela yüksek Pr değerine sahip olan Vikipedi gibi siteler bu tarz bağlantılara nofollow etiketi kullandıkları için arama motorları bu linkleri göz ardı etmektedirler.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almanın iki yolu mevcuttur. Bunlardan birisi profil sayfalarından backlink elde etmeye çalışma, diğer ise forumlardan backlink alma yöntemidir. İlkini kullanmak pek mantıklı değildir çünkü bu çalışmayı SEO olarak görebilmemiz pek mümkün değildir. Bu yüzden forumdan backlink çok daha mantıklı ve doğru olanıdır. Forumdan backlink için öncelikle sitelerin imzalarında bulunan dofollow olup olmadığını belirlemektir. Dofollow bulunan sitelerin başında phpbb ve smf gibi sistemler önde bulunmaktadır. Bu tarz forumları bulup üye olduktan sonra sizin sitenizin konusuna uygun konular açabilirsiniz veya sizin sitenizi ilgilendiren açık konulara mesaj atarak almak istediğiniz backlinkşansını çok daha yüksek seviyelere çıkartabilirsiniz.

Backlink İçin Faydalı Forum Siteleri

Örnek olarak yemek tarifleri üzerine bir siteniz varsa, forum içerisinde bulunan yemekle ilgili her konuya mesaj atabilirsiniz. Bu durumda da her mesaj attığınız konudan backlink alabilirsiniz. Forum içerisindeki mesaj sayınızda arttıkça elde etmiş olduğunuz backlink sayısı da eşit orantıda artmış olacaktır. Sitenize uygun içerikli forum sitelerine öncelik verdikten sonra domain kalitesi yüksek seviyede olan forumlarda da aynı tarz çalışmayı yaparak daha çok backlink alabilirsiniz. Domain kalitesi yüksek olan forumlarda çalışma yapmanız sayesinde alacağınız backlink ile arama motorlarındaki seviyeniz çok daha kısa sürede üst sıralara çıkacaktır. Ayrıca bu tarz sitelerde yapacağınız paylaşımlar veya mesajlar sayesinde de en iyi dofollow backlink elde edebilirsiniz. Tabii yapacağınız paylaşımlara veya atacağınız mesajlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü açılan konu ile alakasız mesajlar veya site tarafından onay verilmeyecek konular yüzünden siteden ban yiyebilirsiniz. Bu yüzden çok dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Olası ban durumları diğer forum sitelerinde sizler için sorunlarda yaratabilmektedir.

Backlink Sayısındaki Artış

Forum siteleri içinde açılmış konulardaki imza bölümlerinde birden fazla backlink almak mümkün olmaktadır. Hatta imzanızda sitenizin içindeki bölümlerden bile backlink vermeniz mümkün olmaktadır. Ana sayfa ile birlikte alt sayfalarınızın da backlink sayısındaki artışlar Google tarafından da olumlu karşılanacaktır. Bu sayede Google içinde daha iyi değerlere sahip bir siteye sahip olabileceksiniz.

En Çok Ziyaret Edilen Web Sitesi Olabilmek

Son olarak da backlink için bir forum sitesi arıyorsak o forum sitesinin; hit sayısı, özgünlüğü, trustrank değeri ve Pr değerine mutlaka bakmamız gerekmektedir. Ayrıca sizin sitenizle alakalı olan forumlara yönelmek çok daha mantıklı olacaktır. Eğer o tarz bir forum bulamadıysanız sizler için en çok hangi forum sitesi iyiyse o sitede sizin sitenizle ilgili konu açarak veya var olan konulara yorum atarak backlink alabilirsiniz. SEO uyumlu bir backlink çalışması sitenizi en çok aranan ve ziyaret edilen bir site konumuna çok rahat bir şekilde getirebilir.

Bir önceki yazımız olan SEO Açısından Resim ve Video Optimizasyonunun Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google Dostu İçerik Nasıl Oluşturulur

Google, web sitesi yöneticileri için bilgi vermekten kaçınmazken, Google ile barışık olmak isteyenlerin bu içeriklere ...

2 Yorumlar

  1. Mert Pehlevan

    ben sitem için baclik arıyordum ama forumlarada üye olup oralarda konu paylasayım ve böyle backlink almış olurum diye düşünüyordum halbuki tamamen yanlış düşünmüşüm bu makaleyi gördüğüm iyi oldu vallahi hemen forumlara girip oralardan backlik alacağım siteme. Teşekkürlerr

  2. Forumlar backlink açısından güzel bir kaynak gerçekten. Dediğiniz gibi dofollow link alma şansı olanları bulmak güzel olur ama nofollow olsa dahi faydası olacağını düşünüyorum ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ankara escort