Anasayfa >> Webmaster >> CloudFlare Nedir

CloudFlare Nedir

CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cacheler (önbellekleme) ve böylelikle siteniz üzerine gelen sorgu sayısını en aza indirir.

Sunucunuz üzerinde bulunan sitenizi önbelleğe almak dışında, gelebilecek olan temel saldırılara karşı koruyan ekstra bir sunucu görevini de üstlenen CloudFlare sunucunuzda bir sıkıntı olduğu zamanlarda bile sitenizin açık olmasına olanak sağlar. Böylece Spam, SQL Injection ve DDOS gibi saldırılara karşı siteniz sürekli korur.

Website hızı konusunda sıkıntısı yaşayanlar için CloudFlare bulunmaz kaftan gibidir. Web sitelerinizi CloudFlare ile yapılandırdığınız zaman ortalama olarak  sitenizin veya sayfaların açılış hızını % 30’a kadar arttırabilir ve sitenizin harcadığı bant genişliğini % 60’lara kadar azaltabilirsiniz. Şaşırtıcı bir istatistik değil mi? Şimdiye kadar CloudFlare ile tanışmadıysanız, eminim ki yazımızın sonunda birçoğunuz sitenizi Cloudflare ile entegre edeceksinizdir.

CloudFlare’ın Yararları Faydası Nelerdir?

Site Performansı İyileştirme: CloudFlare’in tüm dünya üzerinde tüm kıtalara yayılmış birçok proxy sunucusu bulunmaktadır. Sitenize gelen ziyaretçilerin coğrafi konumlarını belirleyerek en yakın olan sunucuya bağlantı yapmasını sağlayarak, kullanıcıların sitenize çok daha hızlı ulaşmasına olanak tanımaktadır. Yapılan araştırmalara göre diğerlerine göre daha hızlı olan sitelerde kullanıcılar daha çok zaman geçirmektedir.

DDos, Bot ve Tehdit Koruması: CloudFlare farklı birçok kaynak aracılığıyla zararlı olarak belirlenmiş site ve ip adreslerini engellemektedir. Bu sayede sitenize gelebilecek herhangi bir saldırı daha sitenize ulaşamadan engellenecektir. CloudFlare tarafından engellenen olası saldırı ve tehdit unsuru içeren durumları hesabınız altında bulunan “Thread Control” sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz.

Spam Yorum Koruması: CloudFlare sitenize gelen spam yorum sayısını en aza indirgemek için üçüncü parti birçok uygulamadan yararlanır.

Ziyaretçileri Bilgisayarlarındaki Tehlikelere Karşı Uyarır: CloudFlare kullanan bir siteye giriş yapan ziyaretçinin bilgisayarında herhangi bir zararlı yazılım veya tehdit unsuru varsa, ziyaretçi bilgisayarında bulunan tehlikeye karşı uyarılır. Bu noktada ziyaretçiler sitenize giriş yapabilmek için gerekli olan Captcha kodunu girmek zorunda kalırlar.

Çevrimdışı Tarama Modu: Sunucunuzda yaşanan bir problemden dolayı siteniz kapalı kaldığı durumlarda, ziyaretçileriniz CloudFlare tarafından önbelleğe alınan sayfalar yardımıyla sitenizi görüntülemeye devam edebilirler.

Daha Az CPU Kullanımı: Sunucunuza çok daha az sorgu gönderildiği için sitenizin genel CPU kullanımı düşmektedir.

Yeni Site İstatistikleri Analytics: Sitenize giriş ziyaretçileri takip edebilmeniz için kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır ama arama moturu tarayıcıları ve gelen tehditler hakkında bir fikriniz yoktur. CloudFlare ile bu istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google 'da Yükselmek için Neler Yapılmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

php dersleri

PHP Dersleri Eğitimleri

Php; günümüzde en çok kullanılan web programlama dillerinin başında geliyor. Açık kaynak kodlu olan php, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ankara escort