Anasayfa >> Gündem >> Bu Site Iphone’ları Çökertiyor! Crash Safari

Bu Site Iphone’ları Çökertiyor! Crash Safari

Son zamanlar internet üzerinden varlığını hissettiren ve özellikle sosyal ağlarda paylaşılan bir sitenin mobil cihazların ve bilgisayların üzerind etki göstererek internet tarayıcısının çökmesine sebebiyet vermektedir.

”crashsafari.com” isimli bir domain adresinde kurulu olduğu farkedilen site kullanıcıları tehdit ediyor. İsminden de anlaşıldığı üzere bu site özellikle safari internet tarayıcısı için geliştirilmiş fakat diğer tüm tarayıcılar da doğrudan etkileniyor. Tehdit ettiği en önemli kitle ise İOS ve Mac kullanıcıları!

1453882457594

Tehlike unsuru olan bu sitenin kaynak kodları incelendiğinde karşımıza sonsuz bir dizinde kod oluşturan yazılımla yapıldığını rahatlıkla görebiliyoruz Siteye girildiğinde web tarayıcısı üzerinde sonsuz bir dizin oluşmaya başlıyor ve işlem sonucunda tarayıcı kullanılmaz hale geliyor. Yani çöküyor. Mobil cihazlardaki tarayıcılarda açıldığında ise çok daha sıkıntılı bir durumun içerisine düşüyoruz. Tarayıcı durdurulduğu gibi cihaz kendisini resetliyor ve yeniden başlıyor.

Domainin tescil edildiği tarih 2015 Nisan ayında satın alındığı görülebiliyor. Sitenin ise ne zamandan beridir aktif olduğu şuan için gizliliğini koruyor.

1453882468280

Bu yazılımı şahsi bilgisayarlarımız üzerinde test ettiğimizde Opera ve Google Chrome tarayıcılarının üzerinde de etkili olduğunu gördük. Ayrıca bir diğer sorunda işlemci kullanım seviyesi birkaç saniyede %90 seviyesini aştı! Bu ciddi bir sorun demektir.

Bilgisayarımızda bulunan 8GB Ram  belleğin kullanımı ise %50 civarlarına çıktı. Yaptığımız ufak bir testti sadece. İşlemci ve Ram kullanımını üst seviyelere çıkarması risk anlamına gelmektedir.

Akıllı cihazlarda ise aynı durum söz konusudur.Çok kısa sürede cihazın ısınmasına ve donmasına neden olmaktadır.Bu tür bağlantıları açarken dikkatli olmalı ve çeşitli güvenlik önlemleri almanızda fayda var! Bazılarınız bu makaleyi okurken bir deneme yapsak mı diye düşünüyor olabilirsiniz.Kesinlikle denemenizi önermiyoruz. Hiç beklenmedik sorunlarla karşılaşabilir bilgisayarınızı hurdaya çıkarabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan İOS İçin En İyi Tarayıcılar başlıklı makalemizde App Store, chrome ve dolphin hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Webmaster Hocam

İlginizi Çekebilir

Şanlıurfa oto kiralama

Şanlıurfa Oto Kiralama Firması Arayanlar Ne Yapmalı?

Şanlıurfa’da araba kiralamak isteyen vatandaşlar için şirketler artık internet üzerinden hizmet vermeye başladılar. Pek çok ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot olmadığınızı doğrulayın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ankara escort